fbpx

Färjestad BK och Åmåls SK har ingått ett samarbete där den gemensamma visionen är att erbjuda barn och ungdomar samt ledare utbildning av hög kvalité inom ishockey och idrottsledarskap. Vi utbildar våra ungdomsspelare utifrån samma synsätt, baserat på ”Den grönvita Vägen” hämtad från ”Hemmaplansmodellen”.

Några av samarbetets mål:

  • Att arbeta mot det gemensamma målet att få fler barn att idrotta och att idrotta längre samt att skapa förutsättningar för fler barn att börja spela ishockey.
  • Att arbete utifrån samma utbildningsmaterial vad gäller ishockeyutbildning samt ledarskap.
  • Skapa aktiviteter för både spelare och ledare i strävan att utbildas inom ishockey och växa som människa.

För att gemensamt ta ett krafttag för den framtida fortplantningen av ishockeyspelare i regionen har en rad gemensamma aktiviteter framtagits. Målet är att stimulera och utbilda både spelare och ledare genom campverksamhet och ledarutbildningar.

Mer kring samarbetet och dess aktiviteter kommer att publiceras kontinuerligt här på hemsidan.

//Oliver Sundblad, Utvecklingsansvarig Färjestad BK